"A szemek szeretettel kísérjék
a kezek munkáját"
( Rudolf Steiner)

2010. november 27., szombat

Advent

Advent: latin eredetű szó -adventus- megérkezést jelent másrészről, pedig lelki felkészülés a Karácsonyra. De kinek a megérkezéséről is van szó?

Izrael népe több száz éven át várta azt az eljövendő messiást, akit nekik az Isten megígért, s valójában az advent időszaka alatt ezt a reményekkel teli várakozást elevenítjük fel és éljük meg újra évről-évre. Felkészülés Jézus születésére.

Az adventhez lassan szorosan hozzá kapcsolódik a koszorú készítése vagy vásárlása, és a gyerekek örömére készített adventi naptár.

Maga a koszorú nagyon régre nyúlik vissza, még azokba az időkbe, amikor az emberek boszorkányokban és varázslókban hittek. Koszorút fontak szalmából, fenyőágakból és ezt arany és vörös színekkel díszítették. A piros az életet, a sárga vagy arany a fényt jelképezte, a kör (koszorú) pedig, mintegy varázskör az örökkévalóságot mutatta, mely koszorú varázserővel bír, és soha el nem törik. Azt tartották, hogy egy ilyen koszorúval minden gonosz szellemet távol lehet tartani a háztól. Ez az ősi pogány szokás később feledésbe merült, majd az idők múltával egy protestáns lelkész elvénítette fel újra 1838-ban. Egy gyermekotthont alapított Hamburgban és a szoba közepére egy fából készült csillárt erősített. A minden napi Istentiszteletek alkalmával egy-egy újabb gyertya került a csillárra, míg nem 24 lett belőle.

A mostani fenyőágakból és négy gyertyával díszített koszorú ötlete azonban csak 1860-ban valósult meg.

Az adventi koszorú négy gyertyája az utolsó négy hetet jelöli, melyekből egyet-egyet minden vasárnap gyújthatunk meg, majd az utolsó, mely rendszerint más színű, mint a többi, már Karácsonyra marad. András napjához legközelebb eső vasárnap és december 25-e közötti négy hetes idő a karácsonyra való lelki felkészülés ideje. Advent első vasárnapja legkorábban november 27-én, legkésőbb december 3-án lehet. Keresztény hagyományként az adventi koszorú az eljövendő ember, Jézus érkeztének várakozásázását jelzi.

Advent négy vasárnapra van osztva, az első Szent András ünnepéhez közelebb eső vasárnap, ekkor gyújthatjuk meg az első gyertyát a koszorún. Az igazi autentikus adventi koszorún piros gyertyák vannak, és amennyiben fel is függesztjük, az is piros szalaggal kell, hogy történjen.

A régi időkben az advent kezdetét éjféli harangszóval jelezték, s az emberek egész advent ideje alatt szigorú böjtöt tartottak, és eljártak a hajnali vagy régi nevén nevezve "aranyos" vagy "angyali" misére.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése